Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Robotická sekačka: Malý pomocník s velkou silou

riwal

Máte u domu trávník, ale nemáte čas ani sílu o něj pravidelně pečovat? Robotická sekačka udělá všechnu práci za vás, a dokonce nemusíte ani hrabat…!

Pro dosažené opravdu dokonalého trávníku je mimo jiné zapotřebí jeho pravidelné sečení. Jenomže tahle únavná a stále se opakující práce málokoho uspokojuje a počáteční nadšení brzy vyprchá. Proto je tu robotická sekačka, která vše zvládne za vás. Stačí ji jen podle návodu správně nastavit, umístit dobíjecí stanici a vymezit jí kabelem prostor, ve kterém má pracovat. A dál už můžete jen sedět na terase, grilovat anebo s drinkem v ruce sledovat, jak se dře za vás.

Kdy se robot vyplatí

Každá zahrada je trochu jiná, vyžaduje odlišnou péči a také použití jiného typu sekačky. Při výběru sekačky robotické pamatujte na to, jak velký trávník máte, zda je v rovině či kopci a kolik se na něm nachází překážek. Pokud disponujete plochou trávníku do 3500 m2 a terén má sklon kolem 20°, je robotická sekačka nejlepší volba.

Pohodlně i ekologicky

Váš výběr sekačky ale můžou ovlivnit i další faktory, například to, v jaké kondici se trávník zrovna nachází. Zanedbaný či zimou zničený vyžaduje náročnější péči to znamená, že než na něj pustíte robotického pomocníka, je potřeba vysoká a přerostlá stébla nejprve posekat silnější sekačkou motorovou nebo elektrickou, případný mech a plevel odstranit vertikutátorem.

Pokud nechcete při hnojení hned sahat po chemii, pomůže vám právě služba robotické sekačky. Ta zahradu vyživí ekologicky, díky zabudované mulčovací funkci umí přístroj posekaný materiál rovnou i likvidovat tím, že ho rozmístí na posekanou plochu a poskytuje tak půdě potřebné hnojivo a vám odpadnou starosti s vynášením a likvidací posekané trávy.

Vsaďte na kvalitu

Krásný a souvislý trávník nedocílíte s ledajakým přístrojem. Sekačka z levných materiálů s největší pravděpodobností stébla trávy jen otrhá a vám nakonec stejně nezbude nic jiného, než vše upravit ručně. Sázkou na jistotu je sekačka od osvědčených výrobců, kteří mají obvykle nastavený přísný proces výběru a testování jednotlivých komponent. „Ideální kombinaci elektroniky, počítačové inteligence a mobilní techniky představují robotické sekačky. Při jejich vývoji se kloubí kvalitní mechanické díly, elektronické součástky a umělá inteligence tak, aby stroj zvládal práci na nejrůznějších tvarech a sklonech zahrad,“ radí Aleš Chrobok, odborník na zahradní techniku Robomow.

Úspěch stojí na noži

Při výběru se kromě výkonu a výdrže zaměřte hlavně na kvalitu žacích čepelí, kde kromě použitého materiálu sledujte také celkovou šíři sečení. Dá se říci, že čím větší, tím rozlehlejší travnatou plochu sekačka zvládne upravit, což konečně ovlivní i dobu, za kterou posekáte celou zahradu.

Nečekané překážky

Dalším parametrem, který by vás měl u robotických sekaček zajímat, je schopnost upravovat více travnatých zón najednou a přejíždět mezi nimi. To oceníte hlavně v případě, že máte trávník rozdělený například květinovými záhony na několik ploch a do cesty se staví i keře stromy či terasy. Výhodou robotů je též způsobilost posekat zahradu podél okrajů.

Nejnovější přístroje disponují bezpečnostními čidly, které je udržují v dostatečné vzdálenosti od pevných předmětů a reagují na různé podněty jako zvednutí, při němž se sekačka automaticky vypne.

Maximální komfort

Moderní technologie samozřejmě ovlivňují i vývoj zahradní techniky a ta tedy nabízí i možnost ovládání na dálku skrze mobilní aplikaci či webovou platformu. Nemusíte se obávat ani nepříjemného hluku či dýmu, který často provází sekání s manuální sekačkou. Roboti totiž obvykle pracují na elektrický pohon.

Kvalitní modely umí samostatně dojet zpět do nabíjecí stanice. Sekání si tak přebírají zcela do své režie. Pro větší bezpečnost mohou být doplněny speciálním kódem, bez jehož znalosti nelze přístroj uvést do chodu.

 

Robomow RK 1000, 34 490 Kč, ROBOMOW

Sekačka Robomow RK 1000 je převratná novinka. Je vybavena dvěma nezávislými výkonnými bezuhlíkovými motory ovládající sekací disk se čtyři asymetricky uloženými čepelemi. Umožňuje sekání za deště i rosy a díky nízké hladině hlučnosti je možné trávník sekat i v noci. Lze ji pohodlně ovládat z mobilní a webové aplikace či hlasovou aktivací skrze Amazon Alexa.

Nabíjení není uvedeno

Doba provozu 50 minut

Doporučený sklon 24º

Výška sečení od 20 do 100 mm

Doporučená plocha sečení do 1000 m2

 

Hecht 5601, 15 990 Kč, HECHT

Robotickou sekačku Hecht 5601 stačí podle návodu správně nastavit, umístit dobíjecí stanici a vymezit jí kabelem prostor, ve kterém má pracovat. V nastavených časech potom pravidelně vyjíždí pečovat o trávník. Jakmile systém sekačky zjistí, že energie v akumulátoru nebezpečně poklesla, sekačka se automaticky vrátí do dobíjecí stanice. Vybavena je dešťovým senzorem. Proti odcizení je chráněna PIN kódem a bez jeho znalosti nelze sekačku spustit.

Nabíjení 100 minut

Doba provozu 80 minut

Doporučený sklon 25º

Výška sečení od 20 do 60 mm

Doporučená plocha sečení do 800 m2

 

LandXcape 600, 8990 Kč, HORNBACH, LANDXCAPE

Díky patentované technologii seká robotická sekačka LandXcape LX792 snadno také v úzkých místech. Navigační systém pracuje na principu náhodné volby režimu sekání. Pomocí LED displeje ji lze individuálně nastavit a ochránit pomocí PIN kódu. Při nízké úrovni nabití baterie nebo počínajícím dešti se samostatně vrátí do nabíjecí stanice a opět se nastartuje teprve v okamžiku, kdy je baterie plně nabitá nebo je trávník zcela suchý.

Nabíjení 80 minut

Doba provozu 60 minut

Doporučený sklon 25º

Výška sečení od 30 do 60 mm

Doporučená plocha sečení do 600 m2

 

Landroid M500, 19 450 Kč, HORNBACH, WORX

Robotická sekačka Worx Landroid M500 automaticky objíždí překážky, je zabezpečená kódem PIN a má alarm na ochranu před krádeží. Předprogramované nastavení lze rychle a snadno změnit. Díky tiché technologii lze sekat trávu přes den nebo v noci. Nemá záchytný koš, neboť díky své mulčovací funkci se čtyřmi noži seče a mulčuje trávu tak jemně, že zůstává ležet na trávníku a slouží jako hnojivo.

Nabíjení 90 minut

Doba provozu 60 minut

Doporučené stoupání 35 %

Výška sečení od 30 do 60 mm

Doporučená plocha sečení do 500 m2

 

Sileno city 250, 19 990 Kč, HORNBACH, GARDENA

Robotická sekačka Gardena Sileno city 250 díky chytrému systému SensorCut po sobě nezanechá pruhy. Nastavení sekačky je velmi jednoduché, systém vás provede nastavením a sekačka poté vytvoří plán sečení, který lze podle potřeby upravit. Je vybavena otočným zadním kolem, které zajistí skvělou manévrovatelnost a sekačka nevynechá ani těsné prostory. Po dokončení sečení se automaticky vrátí do nabíjecí stanice.

Nabíjení 60 minut

Doba provozu 65 minut

Doporučené stoupání 35 %

Výška sečení od 20 do 50 mm

Doporučená plocha sečení do 540 m2

 

riwal

PRO RRM 1000, 14 999 Kč, RIWAL

Robotickou sekačku Riwall PRO RRM 1000 stačí zapnout a nechat, aby trávník posekala sama. Zvládne jak rovinatý, tak svažitý povrch – disponuje senzorem náklonu s pojistkou proti převrácení. Nevadí jí ani stromy či keře a určitě oceníte i extra tichý motor, přičemž hladina hluku nepřevyšuje 65 dB.

Nabíjení 120 minut

Doba provozu 90 minut

Doporučené stoupání 30º

Výška sečení od 25 do 65 mm

Doporučená plocha sečení do 1000 m2

 

Robolinho E500, 17 990 Kč, AL-KO

Malá, kompaktní a agilní robotická sekačka Al-ko Robolinho E500 je díky snadné instalaci velmi rychle připravena k použití. Intuitivní ovládání přes přehledný displej ulehčí péči o trávník, kdekoli a kdykoli. Bezhlučný a bezemisní provoz je u této robotické sekačky zajištěn elektromotorem, kterému dodává energii Li-Ion akumulátor, bezpečnostní senzory zabraňují zranění obsluhy a krádeži.

Nabíjení není uvedeno

Doba provozu 60 minut

Doporučené stoupání není uvedeno

Výška sečení od 25 do 55 mm

Doporučená plocha sečení do 500 m2

 

Indego 350 Connect, 22 299 Kč, BOSCH

Robotická sekačka Bosch Indego 350 Connect je vhodná pro menší a střední plochy trávníků. Udělá veškerou práci za vás, a to včetně sekání, mulčování, ale i automatického dobíjení. Je vybavena chytrou technologií, díky které ji můžete ovládat na dálku přes mobilní aplikaci. Po dokončení sečení nebo před úplným vybitím se sama vrátí do nabíjecí stanice.

Nabíjení 45 minut

Doba provozu 45 minut

Doporučené stoupání 27 %

Výška sečení od 30 do 50 mm

Doporučená plocha sečení do 350 m2

Indego 350 Connect, 22 299 Kč, BOSCH

 

Automower 315X, 67 999 Kč, HUSQVARNA

Limitovaná edice robotické sekačky Automower 315X se zlatým šasí uchvátí výjimečným vzhledem a perfektním výkonem. Poseče členitý trávník až do rozlohy 1600 m² a nezastaví ji ani náročný terén. Energeticky účinné LED světlomety umožní lepší viditelnost a ovládání i ve tmě. Světla také začnou blikat, pokud dojde k poruše.

Nabíjení 60 minut

Doba provozu cca 120 minut

Doporučené stoupání 22º

Výška sečení od 20 do 60 mm

Doporučená plocha sečení do 1600 m2

 

Jana Šulcová

Foto: archiv firem