Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Venkovní stolování umocní letní odpočinek

foto: IKEA

Že k teplým měsícům roku neodmyslitelně patří i venku připravované pokrmy, je dnes už každému jasné. Stejně jako to, že jejich lahodnou chuť znásobí krásný, ke konzumaci ideální, venkovní nábytek.

Kolekce zaměřené na stolování na terase či v zahradě už výrobci dovedli téměř k dokonalosti, takže jejich vzhled je mnohdy těžko rozeznatelný od nábytku určeného do obytných interiérů. Shodují se nejen pokud jde o materiálové zdroje, ale také z pohledu kvality jejich zpracování a povrchové dokonalosti. O stoprocentní funkčnosti nemluvě.

Dřevo, hliník, výplety a odolné textilie

Velké uživatelské přízni se samozřejmě stále těší nábytek dřevěný, například z teaku či masivní akácie, s povrchem jemně opracovaným, a tedy příjemným na dotek. Kvůli zvýšené odolnosti bývají područky židlí a křesel opatřeny kováním z kalené oceli, před navlhnutím chrání dřevěné nohy plastové podložky. Velmi praktické jsou polohovatelné produkty, především z pohledu skladnosti a nenáročnosti na úložný prostor pak potěší modely, jež lze stohovat. Kvůli své lehkosti a subtilnosti jsou stále trendy oblíbené sestavy s hliníkovou kostrou, jež je vypletená nejčastěji syntetickým ratanem, výrobci nabízejí i výběr z několika dalších přírodních materiálů. Rozhodně nezestárly ani kombinace s odolnými, pevnými a často i vodu odpuzujícími textiliemi. Pro horní plochy stolů se používají vedle masivního dřeva rovněž například sklo nebo keramika.

Vše v souladu

Ať už vsadíte na vzdušnost a pevnost, nebo mohutnou stabilitu, je při výběru vhodného nábytku vedle potřebného komfortu a ergonomických parametrů určující styl a barevnost domu a přilehlé zahrady. Před nákupem si ujasněte, kolik stolovníků budete hostit a jak často a jakým způsobem budete nábytek využívat. Dalším kritériem může být snadnost manipulace, náročnost údržby a skladování.

Text redakce: -ll-, foto: IKEA, INPRO, JV POHODA,  À LA MAISON, KASPER