Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vybavte si zimní zahradu

Zimní zahrada je považována za zbytečně nákladný luxus, na druhou stranu může sloužit jako rozšíření vašeho obytného prostoru. Jak si ji zařídit? Inspiraci najdete v našem článku.

Zimní zahrada má mnoho kvalit – umožňuje zastřešené posezení během zimních měsíců a může zlepšit vaše domácí podmínky. Můžete ji buďto oddělit od obytného prostoru, nebo ji postavit tak, aby byla volně průchozí. Vytvořit si ji mohou dokonce i majitelé menších bytů – dodatečným zasklením balkonu!

Pohodlné přírodní posezení

Možnost posezení v jakémkoliv ročním období je hlavním lákadlem zimní zahrady. Nabízí vám šanci prodloužit si léto a těšit se výhledem ven. Neobejde se však bez správné výbavy. Nejdříve je nutné zvolit si materiál nábytku. Ten vybírejte podle typu zimní zahrady, pro který jste se rozhodli.

Do chladnější zimní zahrady se nehodí kovový nábytek, protože je příliš studený, kdežto ve středně vytápěné zimní zahradě lze použít kov, dřevo i plast.

Možná chcete, aby vaše zimní zahrada měla trochu rustikální nádech, a sloužila jako místo k oslavám, nebo zde chcete denně obědvat. V tom případě se sem bude výborně hodit dřevěná rohová lavice se stolkem, která nezabírá mnoho místa, a můžete ji využívat také k ukládání věcí.

Lavici obklopte květinami a doplňte ji dřevěnými podtácky s letokruhy, dřevěnými talířky nebo kameninovou jídelní soupravou. Váš stůl se tak promění v hotovou pastvu pro oči.

Koutek na čtení

Do zimní zahrady se můžete vydat vždy, když budete chtít každodenní realitu nechat daleko za vchodovými dveřmi. Pořiďte si lenošku, ratanové křeslo nebo ušák, ve kterém se můžete pohodlně opřít a začíst se do své oblíbené knihy a, máte-li prosklenou střechu, ve večerních hodinách pozorovat hvězdy.

Četné využití

Zimní zahrada často slouží také jako zastřešení bazénu – tady je ale nezbytná kvalitní izolace a odvětrávání. Využívá se rovněž jako jídelna, a dokonce i jako ložnice. K vytápění se obvykle doporučují teplená čerpadla nebo podlahové konvektory, které vám zajistí kvalitní spaní.

Rostliny volte podle teplotních podmínek

Výběr rostlin závisí na teplotě a vlhkosti v místnosti. Každá rostlina totiž potřebuje odlišné klimatické podmínky. Vybírejte také podle výšky a náročnosti péče. Mezi vhodné rostliny patří například aloe, begonie, dračinec, citrus, olivovník, palmy, fíkus nebo orchideje, protože  snesou plné slunce. Skvělou volbou jsou rovněž fuchsie, které se mohou pyšnit nádhernými fialovými a růžovými květy a jsou určeny spíše do polostínu.

Přírodní a praktické doplňky

Ať už má vaše zimní zahrada jakýkoliv účel, nezapomeňte ji dozdobit – figurkami, soškami, polštářky, které navodí příjemnou domáckou atmosféru a případnými nástěnnými dekoracemi. Vše by mělo ladit se zbytkem vašeho domova. Kromě dekorací vyberte také praktické doplňky, jako je osvětlení a stínící prvky.