Web, který vás inspiruje. Užitečné rady pro váš byt, dům i zahradu.


Vytvořte si náladu Provence

Foto: PLASTIA s.r.o.

Živé květiny jsou tou nejlepší venkovní dekorací. Lahodí oku i duši, zpříjemňují relaxaci. Díky samozavlažovacím nádobám si kouzlo venkova můžeme dopřát nejen na terase, ale i na balkonech, v lodžiích či na okenních parapetech, kde zase není tolik místa.

Základem úspěchu je samozřejmě výběr rostlin: měly by odpovídat nejen konkrétním podmínkám z pohledu nároků na světlo, zálivku či velikost květináče, ale také množství péče, kterou jim chcete nebo můžete věnovat.
Pokud jde o výběr nádob, do nichž chcete zeleň zasadit, přizpůsobte jejich provedení typu a předpokládanému vzrůstu zvolených sazenic. Převislým druhům to nejlépe sluší v závěsných květináčích i v truhlících určených k umístění na zábradlí či parapet. K šikovným vychytávkám patří například neviditelný držák Fixpot, díky němuž lze nádobu na parapet uchytit bez nezbytného vrtání otvorů.

Plastová praktičnost a funkčnost

Výhodou tohoto moderního materiálu je snadná manipulace a jednoduchá údržba, jež plynou z nízké hmotnosti kvalitních plastů. Navíc takové nádoby dobře uchovávají vláhu. A pokud vsadíte na samozavlažovací nádoby, máte o další starost méně. A to nejen v běžných dnech, ale i v případě odjezdu na víkend či kratší dovolenou. Rostlinám v nich nehrozí jen sucho, ani přemokření, protože si jejich kořeny berou pouze potřebné množství vláhy. Při výběru nezapomeňte na to, že ideální nádoba má přepadový otvor pro odtok vody. Dobrým tipem může být třeba luxusní samozavlažovací truhlík Siesta nebo oblíbený produkt Mareta.Pro větší druhy rostlin a vícedruhové kompozice skvěle poslouží velkoobjemový truhlík Berberis UNO/DUO/TRIO.

Správná výživa přispěje k úspěchu

Kvalitní substrát lze vylepšit vyzrálým kompostem či vermikompostem (speciální domácí způsob přeměny organických zbytků kalifornskými žížalami). Přihnojování fosforem a draslíkem se postará o záplavu květů, s dusíkem zase docílíte bohatého listoví. Milovníci bio postupů mohou vsadit na efekt „žížalího čaje“, který také vzniká procesem vermikompostování.Vermikompost i žížalí čaj obsahují vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči nemocem a škůdcům.

Více na www.plastia.cz a urbalive.cz